loading

Чому «Нова якість «Благоустрій» звернулася до суду через борги за негабарит? Який відсоток мешканців не платить за послугу? Чи позиватиметься компанія щодо боржників надалі та що це означає для черкасців? Про це та інше спілкувалися на «Суспільному» в програмі «Сьогодні. Головне» – із засновником групи компаній «Нова якість» Андрієм Бортником.

Про найбільших боржників та об’єми негабариту


Найбільша сума боргу по одному домогосподарству нині складає 1035 гривень. Це квартира/будинок, де прописано чотири особи, і вони не сплачували упродовж усього періоду, відколи компанія надає послугу (понад 19 місяців). Відповідно найбільший борг з однієї особи за весь період складає близько 260 гривень.

Із початку надання послуги до кінця минулого року компанія вивезла 94 664 кубічні метри негабариту. Для порівняння: це майже 10 тисяч тракторних причепів. У середньому щомісяця містяни продукують відповідно 5259 кубометрів цього типу відходів. Додамо, що згідно договору кількість сміття мала б щомісяця становити 4098 метрів кубічних.

Про стягнення боргів за негабарит через суд


Компанія надає послугу майже два роки. За цей час до суду звернулися лише з кількома десятками позовів щодо боржників. До цього активно проводили роз’яснювальні роботи, аби насамперед зекономити кошти мешканців. Наступним кроком стали наказні провадження. Це спрощена система судочинства, де судовий збір складає лише 210 гривень. Проте коли місцеві «захисники» взялися їх скасовувати, «Нова якість «Благоустрій» пішла з позовами.

Нині вже є шість рішень суду. Окрім боргу в 130 гривень, люди сплатять понад дві тисячі гривень судового збору. У компанії не виключають, що надалі до витрат додадуться ще й адвокатські послуги. Кількість позовів до боржників поступово буде зростати.

Про індивідуальні договори 


У ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» та ЗУ «Про відходи» чітко вказано, що за послугу з вивезення негабаритних відходів мають сплачувати всі жителі населеного пункту. Укладання індивідуального договору на послугу – обов’язок мешканців. В абонвідділі управлінської компанії «Нова якість» є шаблон договору, і всі охочі можуть звернутися, аби його підписати. Увага, відсутність індивідуального договору не звільняє від сплати за послугу!

Про кількість майданчиків та графік вивезення


У Черкасах лише поблизу багатоквартирних будинків визначено 240 контейнерних майданчиків для негабариту. «Нова якість «Благоустрій» вивозить сміття з них щонайменше двічі на тиждень, хоча договором передбачений один. Приватний сектор може залишати негабарит біля своїх дворів у день вивезення ТПВ. Закон констатує: якщо компанія чітко дотримується графіку та надає належно обслуговування, кожен мешканець зобов’язаний сплатити за послугу, навіть якщо він не користується нею.

Про зменшення тарифу на негабарит та ТПВ


Компанія майже рік тому просила здешевити тариф на гривню до 12.10 грн. Та в передвиборчий період виконком проігнорував це питання, а новий склад – досі до нього не повернувся. Зменшити загальну вартість поводження з відходами можна й за рахунок тарифу на тверді побутові. Якби конкурс на вивезення ТПВ провели минулої весни, містяни б сплачували лише 12-13 грн за забір ТПВ і 12 грн – за негабаритне сміття. У результаті економили б ті ж 13 гривень, які нині платять за негабарит.

Детальніше – дивіться в записі ефіру: