loading

7 липня управлінська компанія «Нова якість «Благоустрій» востаннє вивозила негабаритне сміття з Черкас. А вже 8 липня міська влада зобов’язала управлінця забрати контейнери з майданчиків, інакше грозилася вивезти їх на смітники. Чому контейнери забрали, а великогабарит лишили, та чи були розмови з мером, про це в ефірі інтернет-видання «18000» розповів засновник групи компаній «Нова якість» Андрій Бортник.

                                                           Про розподіл ТПВ та негабариту

Ще коли мером Черкас був Сергій Одарич, у місті оголосили конкурс на вивезення ТПВ. Я вирішив, що теж хочу взяти участь у ньому, бо міг вивозити сміття краще й дешевше. Озвучив цю ідею Сергію Олеговичу, та у відповідь почув категоричне ні. Схоже, що в тодішньої влади та підрядника, який вивозив сміття, була певна домовленість. Бо ж із тарифа були вивільнені два найзатратніші пункти. Перший прибирання сміттєвих майданчиків, другий вивіз негабариту. Тобто для конкурсу була взята лише найпривабливіша частина  вивезення ТПВ. Чому так? Бо ця послуга не потребує значних ресурсів. Скажімо, щоб прибрати всі майданчики, потрібно близько 200 двірників, а це і їхня зарплата, і контроль роботи тощо. Так само й по негабариту: необхідна значна кількість техніки. Тому в конкурсі лишили тільки тверді побутові відходи.

Щодо великогабаритного й будівельно-ремонтного сміття, то з того часу хто тільки його не вивозив. Коли ж відбувся конкурс на управителя будинками, то з негабаритом теж потрібно було щось робити. І міська влада була змушена провести ще й такий конкурс. І він був виключно ініціативою влади. До речі, конкурсні умови були прописані під конкретне комунальне підприємство, а саме під «ЧСЧ». І коли ж ми, раніше непублічне підприємство, теж заявили про свою участь, усі дуже здивувалися. Та ми мали техніку, напрацювання й бачили, що можемо надавати послугу дешевше, аніж комунальне підприємство.

                                         Про сплату за негабарит усіма містянами

Якщо проїхатися черкаським полігоном у ПЗР, то можна побачити величезні гори сміття. Там його десятки тисяч тонн. Така ж ситуація була в лісосмугах поблизу міста. Саме туди містяни вивозили негабарит до проведення конкурсу. Щодо розподілу тарифу, то в законі прописано, що за цю послугу мають сплачувати всі жителі населеного пункту. І є два варіанти організації цієї оплати: відповідно до площі житла чи ж залежно від кількості прописаних осіб. Виконавчий комітет ЧМР, коли проводив конкурс, зупинився на кількості прописаних осіб.

                                                                     Про рівень проплат

На сьогодні рівень проплат становить близько 65 відсотків. Тобто не платили 35 відсотків містян, а це 32 мільйони гривень боргу. Ми змушені йти до суду, і перші суди вже були. Серед неплатників була навіть наша працівниця. Наголошую, що всі платіжки, які надходили людям по негабариту,  рано чи пізно доведеться сплатити.

                                         Про об’єднання ТПВ та негабариту в одну послугу

Про важливість об’єднання цих двох послуг ми говоримо постійно. Адже порахували, що на сьогодні тариф  «ЧСЧ» за вивіз твердих побутових відходів є суттєво завищеним. Реальна його ціна така, як зараз за негабарит близько 13 гривень. Окрім того, конкурс на вивіз ТПВ у КП «Черкаська служба чистоти» закінчився ще у 2020 році. Далі місто, порушуючи всі можливі норми законів, додатковою угодою продовжило цю послугу. До речі, із цього приводу Антимонопольний комітет розпочав розслідування, тому санкції на міську владу та на комунальне підприємство ще попереду.

Додам, що в Черкасах є кілька компаній, які можуть здійснювати вивіз сміття. Тож цю послугу взагалі можна було б розрідити ще й по районах. І будинки мали б альтернативу та самі обирали, із ким укладати договір. Це стимулювало б підприємства до кращого вивезення сміття. Такий варіант ми обговорювали із самого початку.

                                        Про терміновий вивіз контейнерів із майданчиків

Після суду ми отримали два листи від Департаменту ЖКК. У них йшлося про те, що ми мусимо припинити надавати послугу й не виставляти платіжки, а також ми повинні терміново забрати свої контейнери. Наша компанія пообіцяла, що зробить це в максимально короткий термін. Жодної комунікації з міським головою на цю тему в мене не було.

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ: «Благоустрій» призупинив вивіз негабариту. У компанії пояснюють чому

                                           Про те, чому контейнери забрали, а сміття ні

По вивозу негабариту був чіткий графік, якого ми неухильно дотримувалися включно до 7 липня. Тобто кожен контейнер очищувався в конкретні дні двічі на тиждень. У день судового рішення ми теж вивозили сміття, відповідно до графіку. Та наступного дня, тобто 8 липня, у «Нової якості «Благоустрій» уже не було жодної юридичної підстави, аби забирати великогабарит. Міська рада нас зобов’язала забрати контейнери, а щодо сміття від мерії не було жодної пропозиції. Ми фактично отримали лист, який можна так охарактеризувати: забирайте ваші ящики, або ми вивеземо їх на смітник. Забрати вміст контейнерів на звалище вартувало б близько 100 тисяч гривень це величезні витрати, які ми на себе не можемо взяти.

                                      Про те, чи реально штрафувати за викидання сміття

Вірогідність штрафів наближається до нуля, оскільки це складний процес. Навіть коли є відео, на якому чітко видно номери машини, з якої вивантажують сміття, патрульна поліція не дасть міській раді інформацію про власника авто. Це регламентується як розголошення персональних даних. Тобто навіть у цьому випадку неможливо оштрафувати. Ми два роки надавали послугу. Жодна людина за цей час не була оштрафована.

                                                              Про вивіз негабариту зараз

Швидше черкащани полетять на Марс, чим у місті буде організовано оплату за негабарит лише тими, хто його має. У перший день, коли було рішення суду, наш юрист зателефонував до Служби чистоти, щоб поцікавитися, за скільки вони можуть приїхати до нього та вивезти сміття. Він озвучив, що потрібно забрати стілець та мішок будівельного непотребу. Йому озвучили суму в півтори тисячі гривень, а саму заявку пообіцяли виконати через два тижні. Хто з мешканців, щоб викинути старий стілець, заплатить за це 1,5 тисячі гривень? Тому тариф у 13 гривень був як соціальна справедливість.