loading

Організуватися з сусідами, аби підготуватися до, можливо, найскладнішої зими в нашому житті – це пів справи. Наступний етап – проаналізувати потреби на випадок відсутності зв’язку/світла/води/опалення, оцінити свої можливості, визначитися з пріоритетами та запастися необхідним.

Аби вам було легше це зробити – ми підготували корисні поради для можливих наслідків атак ворога на об’єкти критичної інфраструктури.

Якщо надовго зникне світло?

У мирний час ми б написали: «Уявіть, що ви на добу лишилися без світла». Та зараз – це вже стало реальністю воєнного сьогодення. На щастя, нині ці періоди – зазвичай короткотривалі. Та є ймовірність того, що світло може зникнути на довше.

Немає електрики – немає можливості ні зарядити телефон, ні увімкнути холодильник чи решту техніки. Тому читайте, що варто зробити зараз, аби мінімізувати незручності у випадку найгіршого сценарію.

По-перше, слідкуйте за зарядом акумулятора своїх гаджетів. Обов’язково зарядіть усі павербанки. Це додаткове джерело енергії для вашого мобільного.

По-друге, придбайте свічки (+ кілька пачок сірників/запальничку), сухий спирт. Запасіться ліхтариком, а краще – кількома. Не забудьте про батарейки для них. Про всяк випадок купіть ліхтарик із ручною зарядкою.

По-третє, врятувати може ГЕНЕРАТОР. Так, це – недешеве задоволення, але кошти на таку покупку можна зібрати спільно з сусідами в під’їзді.

По-четверте, паливо. Проаналізуйте потужність генератора та зробіть запас принаймні на місяць. Адже за відсутності електропостачання заправні станції можуть не працювати/продавати в обмеженій кількості тощо.

Якщо не стане води? 

Зникає світло, зупиняються насоси, і на централізоване водопостачання можна не розраховувати. Більшість із нас до цього не розуміла, настільки цей кран на кухні, у ванній та туалеті потрібен для комфортного життя у квартирі. Та через планові та аварійні відключення електропостачання вже зараз частина містян годинами, а то й днями без води. Особливо, коли йдеться про верхні поверхи багатоквартирок.

І вже сьогодні ми маємо бути готовими до того, що в один момент води може не стати на тривалий період. Як тоді бути? 

По-перше, запасіться достатнім об’ємом води, аби приготувати їжу чи елементарно змити унітаз. Наберіть кілька каністр, відер чи інших ємностей.

По-друге, тримайте про всяк випадок кілька бутлів питної води + купіть фільтр (і кілька змінних картриджів), щоб мати можливість очищати воду для пиття.

По-третє, майте запас вологих серветок, антисептика, сухого шампуню. У разі відсутності води це допоможе привести себе до ладу.

По-четверте, пам’ятайте, що для технічних потреб можна використати дощову воду, з Дніпра чи талий сніг.

По-п’яте, збережіть перелік актуальних водозабірних колонок та місць підвозу води (адреси шукайте на світлинах).


Та як показує досвід, підвози технічної води часто неорганізовані та створюють значні черги. А свердловин у Черкасах замало, аби забезпечити у разі надзвичайної ситуації водою усіх. Тому радимо організуватися та зробити скважину поруч для кількох сусідніх багатоквартирок.

До слова, «Нова якість» готова допомогти організаційно та технічно з бурінням, мешканцям потрібно лише подбати про матеріали, ручну систему відкачування чи насоси та генератор. 

ВАЖЛИВА ПОРАДА: якщо так станеться, що не буде світла і води, то і робота системи водовідведення буде під питанням. Аби не отримати зворотній потік із каналізаційних мереж, максимально зменшуємо навантаження:
– змиваємо лише за крайньої потреби;
– не виливаємо великі об’єми води;
– не засмічуємо відходами.

Якщо будемо без опалення?

Зникнення електрики може «потягнути» за собою й тепло з наших будинків узимку. Уже зараз в частині багатоквартирок через відключення світла на кілька годин стають холодними батареї. Однак за відсутності світла, але з малою циркуляцією теплоносія мережі не замерзнуть та їх «не порве». Проте будинки охолонуть вже за одну-дві доби.
За гірших умов – повна відсутність електропостачання та тепла – будинок «замерзає» через чотири години за середньодобової температури -3 °C.

На випадок, якщо теплоносій повільно, але все ж циркулює у системі:
– виберіть одну кімнату для обігріву. Зачиніть щільно вікна та двері, аби зменшити тепловтрати. Тут у нагоді стануть старі килими та ковдри;
– використовуйте лише один прилад для обігріву (якщо є світло);
– наготуйте теплий одяг, взуття та комплекти термобілизни. Температура у квартирі поступово опуститься до мінімальної;
– знайдіть палатку: в обмеженому просторі легше зберігати тепло. Для ночівлі знадобляться спальні мішки та ковдри (стануть у пригоді й електроковдри, їх можна заряджати від павербанка);
– не забудьте й про грілки – бажано купити кілька варіантів: гумову, соляну чи термохімічну.

Якщо ж немає ні електрики, ні опалення, шукайте альтернативні варіанти житла:
– врятує переїзд у приватний будинок, де ще лишились твердопаливні пічки чи котли. Якщо маєте дачу в селі чи околицях – підготуйте її про всяк випадок, зробіть запас твердого палива тощо;
– якщо немає куди переїздити, збережіть адреси пунктів незламності. Там можна зігрітися та підзарядитися (перелік адрес – нижче). Усі пункти вже є на спеціальній мапі. Шукайте за покликанням та зберігайте найближчий до вас: https://nezlamnist.gov.ua/

Якщо відсутній зв’язок?

Тут ситуація складніша. Зникнення мережі «відрізає» вас від контакту з рідними, доступу до новин… І якщо «пересидіти» кілька годин без мобільного – ще не проблема, то в разі довготривалої відсутності зв’язку це ще й призведе до страху та паніки. Як бути?

По-перше, домовтеся заздалегідь із рідними про місце збору в разі надзвичайної ситуації та за умов відсутності зв’язку.

По-друге, якщо раптово зник зв’язок, спробуйте внутрішній роумінг. Відключіть автовибір мережі та виберіть вручну доступну: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи lifecell.

По-третє, Держспецзв’язку радить встановити на телефон месенджери, які працюють за принципом рації. Радіус роботи таких застосунків залежить від покоління Bluetooth та перешкод для сигналу (до 60-100 м). Домовтесь про використання одного додатку із сусідами, щоб бути на зв’язку:
– Bridgefy
– Walkie Talkie
– Two Way: Walkie Talkie.

По-четверте, у разі відсутності мобільного зв’язку може працювати дротовий телефонний та оптичний інтернет-зв’язок.

До всього, альтернативним джерелом доступу до мережі може стати Starlink – термінал супутникового зв’язку. Так, швидкість завантаження невелика – у середньому 30 Мбіт/с, і ви не зможете дивитися відео чи грати в ігри. Однак його вистачить для того, аби скористатися месенджерами чи прочитати новини. Коштує «Starlink» орієнтовно 30 000 грн + щомісячна абонплата – від 60$.

По-п’яте, знайдіть старий радіоприймач та перевірте, чи він ще працює. У разі зникнення інтернету екстрені новини ви зможете почути по радіо.

По-шосте, звертайте увагу на систему оповіщення в місті. За відсутності зв’язку СИРЕНИ НЕ ПРАЦЮВАТИМУТЬ, тож повідомлення про повітряну тривогу чи іншу небезпеку оголошуватимуть через рупор.

ЧИТАЙТЕ: Без зв’язку, світла, тепла, води чи газу. Як підготуватися до «важкої» зими в період війни?