
- yakistcherkass
- Квітень 2021
- Благоустрій
Як компанія вирішує «найболючіші» проблеми в черкаських багатоквартирках? У чому конфлікт інтересів із депутатом Олександром Радуцьким? Який відсоток мешканців сплачує за послугу з вивезення негабариту? Про це та інше розповів у програмі «Time to Talk» засновник групи компаній «Нова якість» Андрій Бортник.
– Ще два роки тому в Черкасах працювали СУБи. Уже два роки як їх замінила «Нова якість». Що за цей час змінилося, у чому ви – кращі?
– Зміни на краще пов’язані, перш за все, зі змінами в законі. СУБи збирали кошти з кожного будинку в «загальний котел» і потім витрачали на свій розсуд. А потім набрав чинності новий Закон «Про житлово-комунальні послуги». І зараз кожна багатоквартирка збирає кошти та витрачає тільки на свої потреби. Це основна відмінність. Наступний крок, який вдалося нам зробити – це цілодобовий кол-центр, власна аварійна служба з миттєвим реагуванням і аварійно-ремонтна бригада.
– Черкаським багатоквартиркам – десятки років. Вони потрапили до вас у ненайкращому стані. Перелічіть «найболючіші» проблеми будинків?
– Дійсно, стан багатоквартирок не найкращий. Зараз основні проблеми – це зношеність комунікацій. Для того щоб привести їх до ладу, за нашими підрахунками потрібно від 17 до 20 млрд грн. Тобто, якщо на це будуть витрачатися лише кошти з міського бюджету (приблизно 20-40 млн грн щороку) – на це піде 425 років.
ЧИТАЙТЕ: На глибині понад 2,5 метри. «Нова якість» змінює аварійні каналізаційні випуски на нові
– Як ви будете намагатися вирішити ці проблеми?
– Поточні ремонти робимо за рахунок тарифу. Для капітальних робіт ми долучилися до Програми «Енергодім». Разом із Фондом Енергоефективності тепер допомагаємо мешканцям створювати ОСББ під нашим управлінням і залучати державні кошти для участі в Програмі. На енергомодернізацію одного будинку потрібно в середньому 15 млн грн. Фонд компенсовує 70% коштів на потреби в ремонтах, решта 30% – перекривається за рахунок накопичувального фонду багатоквартирки. Окрім того, люди відразу після робіт зможуть економити 60-70% на платежах за опалення, гарячу воду тощо.
ЧИТАЙТЕ: Як замінити вікна та батареї у власному помешканні з економією у 70% коштів?
– У Черкасах уже є такі будинки, які стали учасниками цієї Програми?
– Дві багатоквартирки вже отримали від Фонду сертифікат про участь у Програмі. Це Припортова, 13 та Новопречистенська, 72. Ще дві заявки на розгляді. І чотири ОСББ – у процесі прийняття рішення про участь у Програмі на загальних зборах.
ЧИТАЙТЕ:
- «Енергодім». Перевтілення старого будинку в сучасну багатоквартирку (ФОТО)
- «Енергодім». Як зі старої багатоквартирки зробити сучасний будинок (ФОТО)
– Які роботи виконуєте з обслуговування прибудинкових територій?
– Минулоріч ми встановили вісім км сучасного парканчика, цьогоріч придбали ще 16 км. Також поставили майже 600 лав, які мешканцям особливо подобаються. Цього року продовжимо роботи й установимо біля них сучасні урни. Також ми ініціювали акцію #Sakuraday_у_Черкасах. Компанія купує власним коштом 1000 сакур і дарує тим мешканцям, які бажають посадити дерева біля будинків, що обслуговує «Нова якість».
ЧИТАЙТЕ: Роздаємо саджанці сакури! «Нова якість» придбає тисячу дерев задля озеленення міста
– У Черкасах є ще одна тема, яка на слуху – вивіз негабаритного сміття. Чому кожен повинен сплачувати за цю послугу, адже не всі роблять кожного дня ремонти та викидають негабарит?
– Погоджуюся, що це несправедливо. Але є Закон «Про відходи» та «Про житлово-комунальні послуги», де чітко прописано, що оплата здійснюється всіма мешканцями населених пунктів. Незалежне київське підприємство обрахувало, який щомісячний обсяг негабаритних відходів у місті. Це 4500 м куб. Після того був проведений конкурс на те, хто буде надавати цю послугу. Ми запропонували найнижчу ціну й виграли його. Насправді сміття виявилося набагато більше. Ми вивозимо нині не 4500 м куб, а 6000 м куб!
ЧИТАЙТЕ: Про суди з боржниками та зменшення тарифу. Андрій Бортник в ефірі (ВІДЕО)
– Чому плата нараховується й за дітей? Чи можна це змінити?
– Можна, але це питання вже до депутатів Черкаської міської ради. Минулого року виконком проголосував за програму, в якій передбачалося, що пільгові категорії населення (пенсіонери, діти до шести років) не платитимуть за негабарит. Витрати на дітей ми брали на свою компанію, за умови, що сплачувати за пільговиків будуть із міського бюджету. Але депутати не підтримали програму й не виділили на це кошти. Тому на цьому все зупинилося.
ЧИТАЙТЕ: Детально про негабарит. Чому сплачувати за послугу повинні навіть немовлята?
– Скільки у вас боржників і яка загальна сума?
– На сьогодні максимальний борг із мешканця – 300 грн. Рівень проплат – 60-65%.
– Ви почали стягувати борги, чи зменшилась кількість боржників і чи почали містяни більше сплачувати кошти?
– Так, почали більше виплачувати. Черкасці зрозуміли, що всі заяви політиків-популістів не несуть жодного юридичного обгрунтування. Навіть якщо людина не підписала договір, вона зобов’язана сплачувати за цю послугу. Адже борг у 300 грн збільшується до кількох тисяч. Бо тільки за судовий збір треба сплатити понад 2000 грн.
ЧИТАЙТЕ: Суд зобов’язав ще трьох черкащан сплатити борг за послугу з вивезення негабариту
– Чому на Вас постійно нарікає депутат Черкаської обласної ради Олександр Радуцький? У чому конфлікт інтересів?
– Пан Радуцький хотів забрати половину бізнесу та вимагав 15% з обороту підприємства. Звичайно, ми не погодилися на корупційні складові, пропозиція була відкинута. Після того був судовий позов – депутат закликав пройти експертизу на поліграфі. У самому ж суді його адвокат намагався заборонити зробити це і мені. Але суд встановив, що це єдиний спосіб дізнатися правду. У Київському науково-дослідному інституті судових експертиз поліграф підтвердив, що Радуцький дійсно хотів 40-50% акцій та 15% з обороту.
– Під час виборчих перегонів мер Анатолій Бондаренко говорив, що розірве з вами договір. Яка зараз ситуація?
– Ми виграли два суди за позовами міськвиконкому. Цей передвиборчий популізм депутати робили для власного піару, і суд це підтвердив.
– Щодо конкурсу на вивезення твердих побутових відходів. Чому його не було?
– Це питання більше до виконкому. Цим правопорушенням вже зацікавився Антимонопольний комітет, тому що договір укладений був лише на п’ять років. Це порушення як інтересів мешканців, так і учасників, які б могли взяти участь у конкурсі. Він був би вигідний усім жителям міста. Ми працювали в субпідряді ЧСЧ і знаємо справжню вартість вивезення відходів. Цей тариф у 24 грн і 30 грн можна зменшити до 12-13 грн. Фактично б люди платили одну суму і за тверді побутові, і за негабарит, яку зараз сплачують лише за ТПВ. Тому нині містяни сумарно переплачують 3-4 млн щомісяця.
ЧИТАЙТЕ: Антимонопольний «взявся» за виконком через договір на сміття з Черкаською службою чистоти
– Ковідна тема вам близька. Ви були одним із перших підприємців, який взявся підтримувати медиків у боротьбі з пандемією. Розкажіть про найважливіші ваші проєкти.
– Ми побудували систему подачі кисню на 40 ліжок в інфекційній лікарні та в Першій міській лікарні, робили рамки для знезараження медперсоналу. Також власним коштом дезінфікували машини швидкої допомоги, тролейбусного парку, маршрутних таксі тощо.
ЧИТАЙТЕ: Кисень для 40 пацієнтів. Як Нова якість рятує хворих на COVID-19?
– «Нова якість» інформувала про ще низку соціально важливих проєктів, які не стосувалися пандемії. Що вже реалізовано, а що – у процесі?
– Нам приємно працювати з тими, хто теж кимось опікується. Ви, можливо, чули про проєкт «Котодім». Більше десяти хатинок для котів уже побудовано. Ми допомагали й учням із 28 школи налагодити виробництво котодомів, а також оприлюднили креслення. Тому навіть жителі інших міст за ними зробили подібні будиночки. Про #Sakuraday_у_Черкасах я вже розповідав. Подібні соціальні проєкти ми реалізовуємо на постійній основі та активно реагуємо на запити від мешканців.
ЧИТАЙТЕ: Котодім від школярів. «Нова якість» придбала інструменти для уроків трудового